SCHROTH metodu

Her yaş grubunu etkileyebilen skolyoz ve kifoz gibi duruş bozuklukları, omurga sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak, bu durumları kontrol altına almak ve omurga sağlığını güçlendirmek mümkündür.

Schroth Metodunun Asklepios Katharina-Schroth-Kliniğinde, çocuklar, ergenler ve yetişkin skolyoz hastaları için 3-5 hafta süren konaklamalı rehabilitasyon programı sunmaktadır. 1986’dan itibaren Almanya’da bulunan fizyoterapistler kurslara katılmakta ve farklı kliniklerde kullanmaktadırlar.
Günümüzde skolyoz korseleri, skolyoz ile savaşta önemli ve kanıta dayalı bir rol oynamaktadır. ISST terapistleri için, korse prensiplerini anlamak, fizyoterapist gözünden değerlendirmektedirler. Korse kullanan bireylerde Schroth Methodunda korse uyumunu arttırmayı hedefleyen çalışmalar yapmaktadırlar.
Bu nedenle, fizyoterapistler, ortez- protez uzmanları, doktorlar, ortopedi cerrahları için skolyoz alanında profesyonel ekipler oluşturmak ve hatta belirli skolyoz merkezlerinin kurulması önem teşkil etmektedir.
Uluslararası Schroth 3 boyutlu skolyoz egzersizleri olarak ISST, Asklepios Katharina Schroth kliniklerinde geliştirilen ve uygulanan orijinal Schroth protokolüne uygun bir şekilde planlanmaktadır.
ISST (İnternational Schroth Three Dimensional Scoliosis Therapy) Schroth Metodu  egzersizlerden oluşan bir uygulama değildir. Metodun en önemli amaçlardan biri kişiyi skolyozu konusunda bilgilendirmek ve skolyozunu nasıl kontrol edebileceğini öğretebilmektir. Süreç içerisinde, terapistin öğreteceği kişiye öğretilecek 3 boyutlu düzeltici solunum, günlük yaşamda dikkat etmesi gereken yatma, oturma ve duruş pozisyonları, kişiye özel seçilmiş düzeltmeler ve bunları korse içinde nasıl kullanması gerektiği konusunda detaylı bir şekilde ele alınır. Skolyoz teşhisi almış kişi bireysel olarak ele alınıp, ortez, günlük yaşam aktiviteleri, kişiye özel bir program ile multidisipliner (hekim, fizyoterapisti, ortez protez uzmanı) şekilde önerilmektedir.

ASKLEPİOS’A GÖRE ISST EĞİTİMİNİN TEMEL UNSURLARI – KATHARİNA SCHROTH

 Bilgilendirme

Skolyoz teşhisi almış bireylerin proaktif başa çıkma stratejileri geliştirmelerine yardımcı olmak için skolyoz hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Bu tür bilgiler, <25°Cobb skolyozu olan ergenlik öncesi olan çocuklar için ilerleme riskini doğru bir şekilde değerlendirmenin zor olduğu durumlarda bile ilerleme riskinin bir hesaplamasını içermelidir.

Skolyozun ilerlemesine neden olan kısır döngünün durdurulması için ana terapötik hedef, omurga üzerindeki asimetrik yükleri ve bunların vücut statiği üzerindeki etkilerini ve iskelet olgunluğunun bitiminden önce postüral ve yapısal adaptasyonları azaltmaktır.

Eğitimli ve deneyimli uzmanlar

Fizyoterapistler  ve doktorlar, radyolojik ve klinik değerlendirme, skolyoz patomekanizması, postüral yönlerle ilgili dokümantasyon ve skolyoz yönetimi, yüksek standart korseler hakkında özel bilgiye sahip olmalıdır. Sürecin uzun vadeli yönü nedeniyle, terapistler ve skolyoz teşhisi almış bireyler arasında özel bir güven ilişkisi geliştirmelidir.

ISST Spesifik Skolyoz Metodu

Spesifik skolyoz metodu (Asklepios Katharina Schroth), bireysel (sertifikalı Schroth terapistleri tarafından, ayaktan) ve muhtemelen gruplar halinde (Almanya’daki Asklepios kliniğinde, yatılı) yukarıda bahsedilen standartlaştırılmış öğretim ve klinik muhakeme yönetimine dayanmaktadır.

Metot ayrıca, bireylerin günlük yaşam aktivitelerinde duruş değişiklikleri elde etmek için Schroth Duruş Varyasyonları ilkelerini öğretmeyi ve planlamayı içerir. Programının yoğunluğu, bireylerin kapasitesine ve doğal ilerleme riskine göre bireysel olarak uyarlanmaktadır. 

Bireylerin motivasyonu, uyumu, bağlılığı ve disiplini, derin bir anlayış ve uzun vadeli postür değişikliklerinin ana odağını oluşturmaktadır.

Terapistler, skolyoz teşhisi almış bireylere bazen aylarca, hatta ömür boyu eşlik edebilmektedir.

ISST Hedefleri

  • Ameliyattan kaçınma
  • Skolyozun İlerleme hızını yavaşlatma veya daha fazla ilerlemenin önlenmesi
  • Üç boyutlu omurga düzeltmelerinin sabitlenmesi
  • Göğüs kafesi hareketliliğinin ve solunum fonksiyonunun arttırılması
  • Gövde simetrisi – kozmetik iyileştirmeler
  • Postüral farkındalık ve postüral değişikliklerin kontrolü
  • Ev programı
  • Hekim tarafından reçete edilen korse tedavisine uyumun arttırılması için çalışmak
  • Bireylerin kendi kendine yardım edebilmesini sağlamak, kendi kendine yeterlilik, başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesi için yardım eder.

İletişim

Tüm Sorularınız İçin Buradayız.

Bilgi ve randevu almak için bize bir çok kanaldan ulaşabilirsiniz.

+90 216 402 19 05

+90 542 402 37 87