SCHROTH KAMPI

 

SCHROTH KAMPI

ISST-Camp, orijinal Katharina Schroth Metodu’na göre yoğun skolyoza özel grup egzersizleridir. Kamp öncelikle hekim tarafından idiyopatik skolyoz ve kifozu (Scheuermann hastalığı dahil) olan bireyler için tasarlanmıştır.

KAMPIN AMACI
ISST KAMP SÜRECİ

ISST-Kampı 7 ila 10 gün sürebilmektedir. Bu süre içerisinde günlük tedavi 1,5 saatlik üç seansa bölünmüş günlük toplam en az 4,5 saat sürmektedir. Uygun dinlenme araları  bulunmaktadır.

ISST- Kampı’nın ilk gününde ve son gününde bireylerlerin fizyoterapist ile değerlendirmeleri yapılmaktadır. Kamp süresince uygun ev egzersiz programı için egzersiz eğitimi ve programı oluşturulmaktadır. Değerlendirmeler ISST kılavuzunda açıklanan değerlendirme protokolüne göre yapılmaktadır.

ISST – KAMP İÇİN GEREKSİNİMLER KOŞULLAR

Bir ISST- Kampı düzenlemeden önce, ISST kurulundan veya bölgesel ISST-Schroth Eğitmenden resmi bir onay alınmalıdır.

ISST- Kampları, yalnızca ISST Schroth-Terapistleri tarafından düzenlenmektedir ve yalnızca ISST yöntemi kullanılır. Yoğun kamp süreci sırasında BSPTS, Side Shift, SEAS, Dobomed, FITS gibi yöntemler kullanılmamaktadır.

Kampı organize etmek isteyen ISST-Schroth Terapistleri ilk iki kampta, kampları yönetme tecrübesine sahip bölgesel bir ISST-Schroth Eğitmeni huzurunda çalışmaları yürütmektedir. Sonrasında ISST-Schroth Terapisti kendi ülkesinde/şehrinde ISST-Kampını bağımsız olarak yürütebiliyor olacaktır. ISST Bölgesel Eğitmeni belirli aralıklarla gözetime çağırılmaktadır.

Bir terapist en fazla 5-6 kişilik bir kamp düzenleyebilmektedir. Kampı iki sertifikalı ISST-Schroth Terapisti yönetiyorsa, maksimum 12 hasta olabilmekte, katılan 6’dan fazla hasta varsa ve yalnızca bir ISST-Schroth Terapisti mevcutsa, ISST-Schroth Terapisti kamp sırasında yeterli sayıda kalifiye asistanın mevcut olduğundan emin olmalıdır. Bu durumda maksimum hasta sayısı 8’dir.

Bir ISST-Kampının sonunda bireylere özel ev egzersiz programlarını  içeren bir kitapçık verilmektedir. Ayrıca, bireyler ve terapistler kampı başarıyla tamamladıklarına dair bir sertifika almaktadırlar.

Tüm terapistler, kampa katılan bireylerin kayıtlarını güvenli bir yerde tutmakla mükelleftir kampa katılan bireyler izin vermedikçe hiçbir bilgi üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır.

Kampın düzenlendiği alan, ISST-Schroth programının sorunsuz çalışması için temel ihtiyaçları karşılamalıdır. Odada aynalar, duvar çubukları, köpük bloklar, yumuşak silindirler, pirinç torbaları, direkler, toplar ve Schroth’a özgü diğer aksesuarlar bulunmalıdır.

Hasta uygunluğu ve gereksinimleri:

ISST- Kamp, 10 yaşından büyük idiyopatik skolyoz veya kifoz teşhisi almış bireyler katılabilmektedir. Katılımcıların 3-6 aydan eski olmayan yeni bir radyografi getirmeleri gerekmektedir.

Antrenman kıyafeti:

Kadın katılımcılar için sporcu büstiyeri/kolsuz bluz ve tayt/eşofman, erkekler ise gömleksiz/tişörtsüz olabilmektedir. Saçlar, omuzlar ve sırt açıkta kalacak şekilde toplanmalıdır.

Korse kullanan bireyler her seansa korselerini getirmelidir.

Bireyler tüm  kamp sürecinde fiilen bulunmalıdır.